Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego w Krakowie 1939 - 1956

Brak miniatury

Imię: Jerzy

Nazwisko: Żelechowski

Pseudonim:

Organizacja: Związek Walki Zbrojnej (ZWZ)

  • Imiona rodziców: Józef, Aleksandra
  • Data zatrzymania: 27.05.1940
  • Data urodzenia: 07.09.1916
  • Miejsce urodzenia:
  • Data śmierci:

Biogram

Jerzy Żelechowski – mieszkaniec Krakowa, więzień Montelupich i obozów koncentracyjnych, przesłuchiwany w siedzibie gestapo w Krakowie przy ulicy Pomorskiej 2.

Urodzony 7 września 1916 roku w Krakowie. W momencie wybuchu II wojny światowej był studentem II roku medycyny na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszkał przy ulicy Starowiślnej 16/4. Podjął pracę w konspiracji, jako członek Związku Walki Zbrojnej. Został zatrzymany po raz pierwszy 3 listopada 1939 roku w kawiarni pod Gruszką podczas masowego aresztowania. Umieszczony na 16 dni w wiezieniu Montelupich.  Po raz drugi aresztowany wraz z rodziną i sąsiadami w domu 27 maja 1940 roku w wyniku donosu (w poczekalni dentystycznej ojca był punkt kontaktowy). W wiezieniu przy ulicy Montelupich przebywał od dnia zatrzymania do 9 sierpnia 1940 roku. Był przesłuchiwany zarówno na terenie więzienia, jak i w siedzibie gestapo przy ulicy Pomorskiej. Podczas przesłuchań był bity, kopany, oślepiany światłem. Po zakończeniu śledztwa w Krakowie został przewieziony wraz z ojcem do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, gdzie przebywał do 7 września 1940 roku. Następnie umieszczony w obozie w Dachau, gdzie pozostał do 29 kwietnia 1945 roku. Po wojnie wrócił do Krakowa, uzupełnił wykształcenie medyczne, pracował jako stomatolog.

Bibliografia:

Relacja lekarza medycyny Pana Jerzego Żelechowskiego przechowywana w zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Oddział Ulica Pomorska, fotokopia, sygnatura akt R. 2775.