Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego w Krakowie 1939 - 1956

Plebiscyt na II patrona Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2021

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie na patrona tegorocznego wydarzenia.

Od 10 do 13 września 2021 r. oddział Muzeum Krakowa „Ulica Pomorska” organizuje 15. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja poświęcona będzie działalności konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność- Równość-Niepodległość (PPS-WRN) w Krakowie. 

W czasie II wojny światowej Kraków stanowił centrum niepodległościowej konspiracji socjalistycznej. PPS-WRN rozwinęła szeroką działalność wydawniczą, przygotowywała zaplecze dla akcji partyzanckich, organizowała grupy bojowe do walki z okupantem. Działalność konspiracyjna obejmowała również akcję pomocy dla więźniów obozów koncentracyjnych i ludności żydowskiej.
Patronem tegorocznych obchodów będzie Stefan Rzeźnik 
30.04. zakończył się I etap wyboru II patrona tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo.  Przypominamy, że przy wyborze II patrona nie ma obowiązku kierować się tematem wiodącym naszego wydarzenia. Internauci zgłosili w kolejności alfabetycznej następujące osoby, na które można oddawać swoje głosy:
Abakanowicz Piotr
Apostoł Jadwiga
Arciszewski Mikołaj
Bednarska Pelagia
Beliczyński Wojciech
Blum Roman
Czekański Jan
Heil Edward
Kołodziejczyk Aleksander
ks. Gurgacz Władysław
Młynarski Marian
o. Fic Atanazy Urban
Rysiewicz Adam
Rysiewicz Jadwiga 
Żuławski Zygmunt
Zapraszamy do oddawania swoich głosów na jednego z powyższych kandydatów. Głosy można przesyłać do 30 czerwca 2021 r. na adres: dnipamieci@mhk.pl
Dla uczestników naszego plebiscytu na II patrona Dni Pamięci Ofiar Gestapo przewidujemy atrakcyjne nagrody książkowe.